Powróć do: 2016

Kuchnia węgierska

Klasa III Ż, na zajęciach praktycznych, zaczęła wykonywać potrawy z kuchni innych narodów. Uczniowie przygotowali tradycyjne danie węgierskie – gulasz.


Gulasz - (węg. pörkölt, , słow. perkelt) – węgierskie danie narodowe, które składa się z mięsa, cebuli i papryki. Nazwa pörkölt wywodzi się od dawnego węgierskiego słowa pergelt, co dziś oznacza przypieczony, przyrumieniony. Pörkölt podawany jest na płytkim talerzu jako drugie danie.

Uczniowie podali gulasz w towarzystwie klusek śląskich.

Składniki:

łopatka wieprzowa bez kości - 700 g

cebule  - 2 szt.

czosnek              -  2 ząbki

ziemniaki - 300 g

olej - 3 łyżki

mielona papryka - 1 łyżka

kminek - szczypta

czerwona papryka – 2 szt.

pomidory - 300 g

sól i pieprz          

Wykonanie : mięso pokroić w kostkę. Obrać i posiekać cebulę i czosnek. Obrać i pokroić w duża kostkę ziemniaki. W garnku o grubym dnie rozgrzać olej. Włożyć czosnek, cebulę a po chwili mieloną paprykę, kminek i mięso. Smażyć aż mięso się zrumieni. Dolać 600 ml wody i gotować po d przykryciem aż mięso będzie miękkie (ok 60 minut). Pomidory obrać i pokroić w kostkę, paprykę oczyścić i pokroić w kostkę. Dodać paprykę i pomidory do garnka. Gotować jeszcze 20 minut aby zgęstniało. Doprawić solą i pieprzem. Można posypać świeżą pietruszką.

 SMACZNEGO!

Przepis udostępniła: Karina z kl. III Ż