Program Leonardo da Vinci, Erasmus+


     

Witaj na stronie opisującej praktyki zagraniczne realizowane w ramach
projektów Leonardo  a Vinci a obecnie w ramach projektu Erasmus+. 

 
                 

 

Aktualne artykuły z praktyk zagranicznych 2017

znajdziesz w zakładce Aktualności

Rozdanie europassów 2019 - fotoreportaż

Szczegóły

 12 grudnia 2019 podczas konferencji podsumowującej rezultaty projektu Erasmus + pod tytułem: „Rozwój wiedzy i umiejętności zawodowych podczas szkolenia za granicą” 90 uczniów otrzymało dokumenty Europass Mobilność. Każdy praktykant otrzymał po 2 dokumenty w języku polskim i angielskim lub niemieckim, który potwierdza nabycie wiedzy i umiejętności zawodowych podczas praktyki za granicą. Oprócz europassów uczniowie otrzymali certyfikaty odbycia praktyki oraz Indywidualny wykaz osiągnięć.

 Podczas konferencji, z udziałem  przedstawiciela kuratora oświaty - Haliny Pilarz, wicestarosty Tomasza Wiciaka,  dyrektora  Powiatowego Urzędu Pracy- Zbigniewa Juzaka, pracodawców, przedstawicieli nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych, uczestnicy projektu przedstawili nabyte za granicą doświadczenie.

 Praktykanci  przebywali za granicą pod opieką 12 nauczycieli.  Oprócz uczniów w ramach mobilności kadry sześć nauczycielek przedmiotów zawodowych odbywało staż na Malcie. Uczestnicy praktyk w Maladze i w Rimini  poczęstowali zebranych własnoręcznie wykonanymi przysmakami kuchni hiszpańskiej i włoskiej. Na sfinansowanie kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą szkoła otrzymała z Unii Europejskiej ponad 1,1 mln zł.

     Koordynator Projektu Adam Hubicki

Nasze praktyki zagraniczne w 2019

Szczegóły

    W maju i czerwcu oraz sierpniu i wrześniu 2019 roku 90 uczniów naszej szkoły odbywało za granicą praktyki zawodowe w ramach projektu pod tytułem: „Development of knowledge and vocational skills during training abroad ”, realizowanego  w programie Unii Europejskiej Erasmus +.

   W Wielkiej Brytanii, w Plymouth  uczyli się zawodu uczniowie technikum informatycznego i technikum organizacji reklamy. Przyszli informatycy  nabyli i rozwinęli umiejętności związane ze swoją przyszłą profesją w zakresie montażu i naprawy komputerów, montowania i rozbudowy lokalnej sieci komputerowej, tworzenia baz danych i stron internetowych, instalowania systemów operacyjnych i oprogramowania oraz administrowania siecią komputerową.  Uczniowie technikum organizacji reklamy nauczyli się projektowania i wykonywania produktów reklamowych, takich jak wizytówka, logo, slogan, broszura, baner oraz zasad dotyczących marketingu własnej firmy. W wolnym czasie uczniowie zwiedzali Plymouth i uczestniczyli w wycieczkach do Mount Batten, Exeter i Looe.

   18 uczniów technikum żywienia odbyło 4-tygodniową praktykę zawodową w południowej Hiszpanii w Maladze. Młodzież pracowała w restauracjach i barach, gdzie nauczyła się wykonywać różne potrawy, w tym dania kuchni hiszpańskiej, sałatki, makarony i paelle. Podczas pobytu w Hiszpanii uczniowie zwiedzili piękną Malagę z katedrą i muzeum Picassa, płynęli katamaranem oraz uczestniczyli w wycieczce do Rondy i na Gibraltar, gdzie zobaczyli jaskinię Św. Michała i podziwiali żyjące na wolności magoty gibraltarskie. 

   Uczennice technikum obsługi turystycznej przebywały we Włoszech, w położonym nad Adriatykiem Rimini, mieście znanym z wysoko rozwiniętej sieci hoteli oraz biur turystycznych. Młodzież pracowała w znanych hotelach, jak: Touring, Rainbow, Eurhotel czy Waldorf. Praktykanci zdobyli tam wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi turystów i gości hotelowych. Pobyt w Rimini połączony był ze zwiedzaniem ciekawych i znanych miast: Wenecji i San Marino.

   Na przełomie sierpnia i września 6 uczniów z technikum agrobiznesu i 10 z tech. architektury krajobrazu odbywało praktykę w Niemczech, w południowej Hesji. Uczniowie z agrobiznesu pracując w przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych nauczyli się uprawy i zbioru warzyw, produkcji materiału siewnego, obsługi deszczowni, zabiegów związanych z hodowlą krów. Młodzież z architektury była zatrudniona w 6 przedsiębiorstwach, w których nabyła umiejętności związane z obsługą terenów zielonych oraz zakładaniem i pielęgnacją ogrodów: sadzeniem, przecinaniem i formowaniem drzew i krzewów, zakładaniem rabat, budowaniem ścieżek brukowych i ogrodowych, koszeniem,  montażem instalacji nawadniających. Praktykanci uczestniczyli w wycieczkach na targi ogrodnicze Bundesgartenschau BUGA w Heilbronn w Badenii-Wirtembergii oraz do Frankfurtu nad Menem.

   Oprócz umiejętności zawodowych praktykanci doskonalili porozumiewanie się w językach obcych  oraz nabyli kompetencje personalne i społeczne.

 Koordynator Projektu Adam Hubicki

 

Odpoczynek po trzech tygodniach pracy TK we Frankfurcie nad Menem

Szczegóły

Po trzech tygodniach pracy nasi praktykanci z obecnej już klasy IVTK tym razem przy wspaniałej pogodzie aktywnie odpoczywali zwiedzając Frankfurt nad Menem. W programie wycieczki były dwa punkty: Taras widokowy Main Tower; Starówka  (Altstadt).  Krótki przejazd metrem na dworzec główny Frankfurt (Main) Hauptbahnhof  i powrót pociągiem zakończył siedmiogodzinną wycieczkę do Frankfurtu.

 

Praktyka zawodowa TA i TK w Hesji 2019

Szczegóły

W tym roku na 4-tygodniowa praktykę zawodową do Hesji pojechało 6 uczniów z technikum agrobiznesu oraz (pierwszy raz do Hesji) 10 uczniów z technikum architektury krajobrazu.

O ile miejsca praktyk dla TA były już znane z wcześniejszych praktyk w Hesji, to cała grupa TK trafiła do nowych miejsc pracy w różnych przedsiębiorstwach i firmach ogrodniczych.

Czytaj więcej: Praktyka zawodowa TA i TK w Hesji 2019

Praktykanci technikum architektury krajobrazu na targach BUGA w Niemczech

Szczegóły

W niedzielę 8 września grupa uczniów przebywających na praktyce zagranicznej w Hesji w ramach programu Erasmus+ pojechała na wycieczkę zawodową na ogólnoniemieckie targi ogrodnicze Bundesgartenschau BUGA w Heilbronn w Badenii-Wirtembergii.

Ponieważ w grupie praktykantów jest 10 uczniów technikum architektury krajobrazu Peter Gheorgean z Regionalnego Związku Rolników Południowej Hesji zorganizował po raz pierwszy wyjazd młodzieży na targi ogrodów. Były tam zaprezentowane gotowe i kompletne ogrody w ofercie kupna w cenie np. 350000 € za ogród z regionu Enz.

Ogrody przedstawiał i omawiał po niemiecku przewodnik Gerhard Wierzbicki. Uczniowie poznawali techniki budowania i urządzania ogrodów. Wszystkie prezentowane ogrody powstały w niespełna  kilka tygodni i po zakończeniu targów zostaną całkowicie zlikwidowane lub przeniesione do nowego właściciela. Uczniowie architektury zadawali wiele pytań technicznych dotyczących etapów  tworzenia  ogrodów. Wyjazd był bardzo udany ale trochę przeszkadzał deszcz.

 

Praktyka zawodowa uczniów technikum architektury krajobrazu i agrobiznesu w Niemczech

Szczegóły

    W sobotę 24.09.2019 r. 16 uczniów technikum architektury krajobrazu i agrobiznesu  pod opieką dwóch nauczycieli wyjechało na 4- tygodniową praktykę zawodową do południowej Hesji.Przyszli technicy agrobiznesu pracują w przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych ucząc się uprawy roli, siewu roślin, zbioru płodów rolnych, produkcji materiału siewnego oraz  hodowli zwierząt. Młodzież z architektury pracuje w kilku przedsiębiorstwach zajmujących się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów i terenów zielonych. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego przez szkołę projektu w programie Unii Europejskiej „Erasmus+”.

Głównym celem wyjazdu jest rozwój wiedzy i umiejętności zawodowych , zwiększenie kompetencji porozumiewania się w językach obcych oraz nabycie rozwój osobisty praktykantów. Oprócz nauki planowane  są wycieczki kulturowe mające na celu poznanie historii i zabytków Hesji.

                                                                                                  Koordynator Projektu Adam Hubicki

Czytaj więcej: Praktyka zawodowa uczniów technikum architektury krajobrazu i agrobiznesu w Niemczech

Kolejny projekt Erasmus+ do realizacji

Szczegóły

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków złożonych w ramach akcji 1– Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenie zawodowe w programie Erasmus+ w roku 2019.

Wniosek naszej szkoły, dotyczący projektu „Development of professional competences during training abroad” został zatwierdzony do realizacji. Nasz wniosek znalazł się na 4 miejscu i w gronie czterech beneficjentów, którzy otrzymali największe dofinansowanie. Na jego realizację przyznano szkole prawie milion złotych. Na konkurs złożono 1035 wniosków, spośród których tylko 287 zostało zatwierdzonych do realizacji.

W ramach wygranego projektu w przyszłym roku szkolnym na miesięczne praktyki zagraniczne oraz na szkolenie kadry wyjedzie do Anglii, Włoch, Niemiec i na Wyspy Kanaryjskie ponad 80 uczniów i nauczycieli.

Koordynator projektu 

Adam Hubicki

 

Wycieczka III TOT do San Marino

Szczegóły

Od 12-go maja br. uczennice III TOT przebywają na praktyce w Rimini. Niedaleko znajduje się małe państwo – San Marino. W sobotę, 18-go maja, cała grupa, wraz z opiekunkami, pojechała na wycieczkę do tego urokliwego miejsca. W mieście San Marino, które jest stolicą,   zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Miejsc do zwiedzania było bardzo wiele m.in.: Twierdza La Rocca o Guaita, Katedra, Ratusz, Plac miejski (Palazzo del Governo). Chodziliśmy po wąskich, urokliwych uliczkach i zaglądaliśmy do małych sklepików wypełnionych pamiątkami. Wycieczka była bardzo udana i uczennice wiele dowiedziały się o kulturze regionu San Marino

 POZDRAWIAMY KLASA III TOT

 

 Opiekunowie grupy

Ewelina Gwiazda i Grażyna Serafin

Rozwój umiejętności zawodowych podczas szkolenia za granicą Rozdanie europassów

Szczegóły

             W styczniu 2019 roku odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych w Namysłowie konferencja podsumowująca zrealizowany w 2018 projekt Erasmus+ pod tytułem: „Rozwój umiejętności zawodowych podczas szkolenia za granicą” podczas której 97uczniów otrzymało Europass Mobilność. Każdy praktykant otrzymał po 2 dokumenty w języku polskim i angielskim lub niemieckim, który potwierdza nabycie wiedzy i umiejętności zawodowych podczas praktyki za granicą. Oprócz europassów uczniowie otrzymali certyfikaty odbycia praktyki oraz Indywidualny wykaz osiągnięć.

 

Czytaj więcej: Rozwój umiejętności zawodowych podczas szkolenia za granicą Rozdanie europassów

Nasze praktyki zagraniczne 2018 - Technicy obsługi turystycznej we Włoszech

Szczegóły

Osiemnastu uczniów III klasy technikum obsługi turystycznej przebywało przez 4 tygodnie maja 2018 roku we Włoszech, w położonym nad Adriatykiem Rimini, mieście znanym z wysoko rozwiniętej sieci hoteli oraz biur turystycznych. Młodzież pracowała w popularnych hotelach, takich jak: Genty, Accademia, Terminal czy Waldorf. Praktykanci nabyli tam umiejętności kelnera, cook asystenta oraz wiedzę na temat organizacji pracy hotelarskiej, obsługi turystów, funkcjonowania zapleczy w hotelu, restauracji czy barów. Uczniowie mieszkali w bardzo wygodnym i nowocześnie wyposażonym hotelu Angeli.

Po pracy młodzież korzystała z uroków nadadriatyckiego kurortu kąpiąc się w morzu i opalając się na plaży. Uczniowie poznali zabytki Rimini oraz uczestniczyli w ciekawych wycieczkach do urokliwej Wenecji oraz do San Marino.

Praktyka w Rimini była  dla wszystkich uczniów okazją do rozwijania umiejętności językowych, szlifowania języka angielskiego i włoskiego, ale przede wszystkim zdobywania doświadczenia i wiedzy zawodowej z dziedziny turystyki i hotelarstwa. Praktykanci zdobyli kompetencje społeczne i personalne, poznali nowych ludzi oraz nawiązali bliskie przyjaźnie z pracownikami przedsiębiorstw, w których odbywali praktykę.

Pobyt uczniów został sfinansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Koordynator Projektu
Adam Hubicki

   
© ALLROUNDER