Osiemnastu uczniów III klasy technikum obsługi turystycznej przebywało przez 4 tygodnie maja 2018 roku we Włoszech, w położonym nad Adriatykiem Rimini, mieście znanym z wysoko rozwiniętej sieci hoteli oraz biur turystycznych. Młodzież pracowała w popularnych hotelach, takich jak: Genty, Accademia, Terminal czy Waldorf. Praktykanci nabyli tam umiejętności kelnera, cook asystenta oraz wiedzę na temat organizacji pracy hotelarskiej, obsługi turystów, funkcjonowania zapleczy w hotelu, restauracji czy barów. Uczniowie mieszkali w bardzo wygodnym i nowocześnie wyposażonym hotelu Angeli.
W maju 2018 roku 24 uczniów technikum hotelarstwa i technikum żywienia odbyło 4-tygodniową praktykę zawodową w południowej Hiszpanii w Maladze. Młodzież pracowała w ośmiu hotelach na recepcji, w dziale gastronomicznym i w hosekeepingu. W gastronomii uczniowie pracowali jako kelnerzy lub pomocnicy szefa kuchni. Nauczyli się obsługiwać różne grupy klientów, przygotowywać salę konsumpcyjną, utrzymywać w czystości zastawy stołowe, sporządzać potrawy i napoje, obsługiwać urządzenia stosowane do przygotowanie napojów i potraw.
Przez cztery tygodnie maja 2018 roku 19 uczniów technikum informatycznego przebywało na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w Wielkiej Brytanii w Plymouth. Praktykanci nabyli i rozwinęli umiejętności związane z przyszłym swoim zawodem w zakresie montażu i naprawy komputerów, instalacji i konfiguracji drukarek sieciowych, montowania i rozbudowy lokalnej sieci komputerowej, tworzenia baz danych i stron internetowych, instalowania systemów operacyjnych i oprogramowania oraz administrowania siecią komputerową.
Podczas miesięcznego pobytu pracowaliśmy w kilku hotelach jako kelnerki, pomoc kucharza oraz w housekeepingu. Podczas pracy mieliśmy możliwość skosztować tamtejszych potraw, poznać sekretne przepisy na najpopularniejsze dania i zasmakować aromatycznej kawy, którą Włosi piją w każdej wolnej chwili. Każdego dnia poznawaliśmy organizację i funkcjonowanie hoteli od tak zwanej "kuchni".
Technicy agrobiznesu na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w rolnictwie Południowej Hesji
Praktykanci pracują w gospodarstwach rolnych z wybranymi przez siebie typami produkcji rolnej, czyli roślinnej, zwierzęcej, ogrodniczej oraz w firmie nasienniczej - niezwykle ciekawej niszowej branży, gdzie pracują uczennice czwartej klasy technikum agrobiznesu Klaudia Piwko i Aleksandra Grześniak w firmie nasienniczej Appels Wilde Samen w Darmstadt.
Minęły już dwa tygodnie 4-tygodniowej praktyki zawodowej w ramach programu Erasmus+ 20 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych w Niemczech w południowej Hesji. Uczniowie pracują w dziewięciu przedsiębiorstwach gastronomicznych i hotelarskich położonych w pobliżu Darmstadt. Praktykanci mieszkają w miejscu pracy lub w bliskiej odległości. Uczniowie pracują w kuchni restauracyjnej, przy obsłudze gości na sali konsumpcyjnej a także w housekeepingu.
Wypoczynek uczniów na praktyce w Hesji
W ramach projektu Erasmus + trwa praktyka w Hesji 16 uczniów trzeciej i czwartej klasy technikum agrobiznesu i 20 uczniów technikum żywienia. Pobyt na praktyce to nie tylko praca. W minioną niedzielę uczniowie spotkali się na zasłużonym odpoczynku w aquaparku MIRAMAR w Weinheim, gdzie skorzystali z bogatej oferty tego miejsca. Uczniowie mogli wymienić się wrażeniami po pierwszym tygodniu praktyki w gospodarstwach rolnych czy w restauracjach, porozmawiać z opiekunami o trudnych początkach i oddać się wodnym szaleństwom w strefie rekreacyjnej jak też ochłonąć w strefie gastronomicznej.
Od niedzieli 26 sierpnia 36 uczniów z dwóch klas technikum agrobiznesu (TA) i technikum żywienia i usług astronomicznych (TŻ) przebywa na praktyce w Niemczech w ramach projektu programu Erasmus +. Uczniowie TA pracują w gospodarstwach i przedsiębiorstwach rolnych natomiast gastronomowie odbywają praktykę w restauracjach hotelowych w różnych miejscowościach położonych w południowej Hesji.
Wycieczka do Wenecji i San Marino
W sobotę 26.05.2018 r. uczniowie klasy III TOT wraz z opiekunami i innymi grupami młodzieży z Polski i Hiszpanii udali się autokarem w kierunku Wenecji, by móc podziwiać to ważne i przepiękne miasto. Nasza podróż rozpoczęła się w godzinach porannych, autokary dowiozły nas do miejsca, z którego płynęliśmy weneckim środkiem transportu, stateczekiem do centrum historycznego Wenecji, jej serca, jakim jest Plac św. Marka.
Praktyka klasy III TOT w Rimini 13.05-10.06.2018 r.
Młodzież klasy turystycznej pracuje w znanych hotelach, jak: Genty, Accademia, Terminal czy Waldorf. Zdobywają tam wiedzę nt. organizacji pracy hotelarskiej, obsługi gości, funkcjonowania zapleczy w hotelu, restauracji czy barów. W pracy uczniowie wykazują się dużym zaangażowaniem, są doceniani przez tutorów i nawiązują nowe przyjaźnie. Pobyt w Rimini połączony jest ze zwiedzaniem ciekawych i znanych miejsc. Wkrótce wyjeżdżamy na wycieczkę do Wenecji oraz do urokliwego San Marino.
Praktykanci z Malagi na Gibraltarze…
W ostatnią niedzielę, 20 maja, wybraliśmy się na Gibraltar – brytyjskie terytorium zamorskie. Prawie dwugodzinną podróż umiliła nam nasza przewodniczka opowieściami na temat samego Gibraltaru, jego historii i ciekawostek związanych z gospodarką, polityką, obyczajowością mieszkańców. Wysłuchaliśmy także interesujących informacji dotyczących tajemniczej śmierci gen. Władysława Sikorskiego, który wyruszył w swój ostatni lot z Gibraltaru.
Być w Anglii i nie zobaczyć Londynu, to chyba nie wypada, skoro to już tak blisko. Wyruszyliśmy i po nocy spędzonej w autobusie przywitał nas o poranku, senny jeszcze Londyn. Wycieczkę rozpoczęliśmy, jak to przystało na ludzi kulturalnych od wizyty w Buckingham Palace – oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów.
Wycieczka informatyków do Mount Batten w poszukiwaniu plaży
Wybraliśmy się do Mount Batten (półwysep nazwany na cześć Sir Williama Battena, posła i geodety marynarki wojennej) na wycieczkę taksówką wodną i od samego początku można było zobaczyć charakterystyczne obiekty dla tych okolic, czyli fortyfikacje obronne, budowle umacniające i chroniące wybrzeże przed falami, skaliste brzegi i mnóstwo zieleni, której część z nas mogła się wydawać z goła egzotyczna, a w każdym razie niespotykana u nas. Po krótkiej podróży stateczkiem dotarliśmy na miejsce, które jest kolejnym punktem przesyconym historią obronności tych ziem.
Zwiedzanie Anglii zaczęliśmy od poznania uroczych zakątków Plymouth i z każdym dniem dowiadujemy się o kolejnych pięknych miejscach w tym mieście. Głównym miejscem naszych spacerów i odpoczynku jest Plymouth Hoe, taka duża przestrzeń publiczna skierowana na południe, z zadbanymi trawnikami i z przepięknym widokiem na ocean. Tutaj znajduje się zabytkowa wieża Smeaton’s Tower, najważniejszy zabytek Plymouth. Miejsce to obfituje w różne pomniki wojenne, a najważniejszym i najbardziej okazałym jest Royal Naval, upamiętniający ofiary wojen światowych.
Rozpoczęcie praktyki zagranicznej w Maladze
Od 2maja 2018 r. rozpoczęła się 4-tygodniowa praktyka 24 uczniów w południowej Hiszpanii w Maladze. W praktyce uczestniczą uczniowie klasy III Technikum Hotelarskiego oraz klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Uczniowie odbywają praktykę w różnych działach w 8 tutejszych hotelach. W hiszpańskich rodzinach w których mieszkają czują się bardzo dobrze, bez trudu porozumiewają się zarówno w pracy jak i w miejscu zamieszkania. W wolnych chwilach zwiedzają piękną Malagę.
Początek praktyk informatyków w Anglii (Plymouth)
W podróż wyruszyliśmy, tradycyjnie z parkingu ,,Pod kasztanami” w niedzielę rano 28.04.2018r. Na lotnisko we Wrocławiu dotarliśmy bez przeszkód i po nadaniu bagażu oraz odprawie już tylko czekaliśmy na odlot do Bristolu. Lot był przyjemny, widoczność dobra, więc wszyscy szczęśliwie dotarliśmy na miejsce. W Bristolu czekał na nas autobus, który sprawnie, w około dwie godziny przywiózł nas do Plymouth, gdzie przy miejskim stadionie oczekiwał nas przedstawiciel biura TELLUS College. Kolejno nasi uczniowie byli odbierani przez rodziny goszczące, aby wieczorem wspólnie przełamać lody przy wspólnej kolacji.