Nowe doświadczenia zawodowe uczniów technikum informatycznego, reklamy i fotograficznego na praktyce na Malcie
Od 19 września 2021 r. w ramach projektu „Development of professional competences during training abroad” 36 uczniów technikum informatycznego, reklamy i fotograficznego, uczestniczy w praktyce zawodowej na Malcie.
Od pierwszego dnia pobytu na Malcie, musieliśmy przystosować się do nowych warunków. Zamieszkaliśmy w hotelu, w przestronnych apartamentach, które składają się z salonu i jadalni z wyposażonym aneksem kuchennym, trzech dwuosobowych pokoi oraz dwóch łazienek. W tym roku na praktykach zawodowych uczniowie samodzielnie przygotowują sobie posiłki, sprzątają swoje mieszkania, robią pranie i zakupy potrzebnych artykułów spożywczych. Uczą się gospodarować swoimi pieniędzmi i sposobem ich wydatkowania.
Musieliśmy poznać nowe miasto i sąsiadujące miejscowości. Poznaliśmy system transportu miejskiego i lokalnego, bo praktyki odbywają się również w sąsiednich miejscowościach. Musieliśmy poznać inną kulturę bycia Maltańczyków i innych nacji etniczno-kulturowych zamieszkujących wyspę, poznać ich kulturę i przyzwyczajenia. Młodzież w ciągu pierwszego tygodnia poznawała swoje nowe miejsca pracy, pracodawców, zakres wykonywanych prac. Poznawała też wszystkie zawiłości tutejszych realiów życia. Uczniowie pokonują bariery językowe w pracy, sklepach, komunikacji miejskiej itp., doskonaląc swoje umiejętności językowe oraz stawiają pierwsze kroki w dorosłość, rozpoczynając praktykę zawodową.
Młodzież klasy informatycznej, samodzielnie lub w niewielkich grupach, podjęła swoją pierwszą pracę zawodową w firmach maltańskich. W ramach praktyk uczniowie, w zależności od miejsca zatrudnienia w firmie - rozkładają komputery na podzespoły, sprawdzają ich działanie, kompletują sprawne części, usuwają zbędne dane, czyszczą twarde dyski przy pomocy specjalnych programów, składają komputery, kolejni tworzą bazy danych, a z kolei następni zajmują się projektowaniem stron internetowych. Poznają zagadnienia dotyczące sztucznej inteligencji, poznają nowy język programowania – Phyton i część z praktykantów zaczęła wykorzystywać go w praktyce, a inni jeszcze poznają jego tajniki. Posiedli umiejętność współpracy w zespole na różnych stanowiskach pracy.
Praktykanci z klasy reklamy uczą się pozyskiwania i wgrywania aplikacji niezbędnych do wykorzystania w czasie praktyki, tworzą strony internetowe firm, z wykorzystaniem poznanych środków technicznych, zdobywają wiedzę i uczą się ją wykorzystywać w reklamie poprzez media społecznościowe, nauczyli się i obsługują program CANVA. Wszyscy uczniowie klasy reklamy, swoją praktykę realizują w tej samej firmie i wspólnie szukają sposobu rozwiązań dla poszczególnych zadań i postawionych przed nimi problemów, ale też każdy z nich, poprzez prezentacje multimedialne pokazuje swój sposób realizacji postawionych zadań.
Klasa fotograficzna podjęła praktykę w firmach zajmujących się wydawaniem lokalnych gazet internetowych oraz w firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych i loterii lokalnych. Nasi uczniowie wykonują zdjęcia różnych obiektów architektury, przyrody i krajobrazu, czasem konkretnie wyznaczonych obiektów. Dokonują korekty i retuszu zdjęć w programie Photoshop. Wykonują: usuwanie defektów zdjęć, dodawanie tekstu, selektywne rozjaśnianie obrazu, podkreślanie głębi ostrości, usuwanie skaz, usuwanie elementów obrazu.
Honorata Pietroszek