8 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca praktyki zagraniczne zrealizowane w bieżącym roku połączona z rozdaniem uczestnikom projektu dokumentów Europass Mobilność. Tytuł konferencji „Rozwój umiejętności i kompetencji podczas kształcenia za granicą” nawiązywał do rezultatów osiąganych przez uczniów podczas praktyk. Termin konferencji zbiegł się z nową inicjatywą Komisji Europejskiej: Europejskim Tydzień Umiejętności zawodowych (European Vocational Skills Week), w związku z którym we wszystkich państwach członkowskich odbyło się ponad 750 imprez.
Nazywam się Marek Biegański, uczęszczam do IV klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych. Na przełomie sierpnia i września tego roku odbyłem miesięczną praktykę w Niemczech w Południowej Hesji. Na początku nie wiedziałem czy w ogóle jechać. Myślałem wtedy, że z jednej strony jest to świetna przygoda, można poznać nowe miejsca, ludzi, kulturę, ale z drugiej strony były obawy: czy na pewno dam sobie radę, czy nie będę miał problemu z barierą językową. Ale postanowiłem podjąć wyzwanie. Wiedziałem, że jak nie pojadę, to będę żałował tej decyzji.
Na przełomie sierpnia i września 2016 roku 19 uczniów naszej szkoły z technikum żywienia i usług gastronomicznych pod opieką nauczycielek Iwony Olszok i Joanny Byrki przebywało w Niemczech na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Uczniowie pracowali w dziesięciu przedsiębiorstwach gastronomicznych i hotelarskich położonych w południowej Hesji w Darmstadt i w innych miejscowościach w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Praktykanci mieszkali w miejscu pracy lub w bliskiej odległości. Uczniowie pracowali w kuchni restauracyjnej oraz przy obsłudze gości na sali konsumpcyjnej lub w pokojach hotelowych.
W dniach od 4 do 7 października 2016 r. dyrekcja Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie gościła rolników z Regionalnego Związku Rolników Starkenburg z siedzibą w Griesheim koło Darmstadt w południowej Hesji. Wśród 13 osobowej grupy był szef związku Peter Gheorgean oraz Cornelius Mohrredaktor naczelny gazety Landwirtschaftliches Wochenblatt. W czasie pobytu w szkole goście z Niemiec poznali bazę dydaktyczną oraz systemem kształcenia w naszym kraju.
W dniach 07- 09.09.2016 dyrektor, wicedyrektor i dwie nauczycielki naszej szkoły przebywali w na szkoleniu kadry w Landrat-Gruber-Schule (LDS) w Dieburgu w Niemczech w ramach projektu programu Erasmus + w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe. Szkoła w Dieburgu jest centrum kształcenia zawodowego składającym się z 6 wydziałów: rolnictwo i florystyka, pedagogika i opieka socjalna, metalurgia i stolarstwo, elektronika i informatyka, gospodarstwo domowe, usługi związane z pielęgnacja ciała, gospodarka i zarządzanie. W skład LDS wchodzi 9 typów szkół, w których kształci się 2200 uczniów i słuchaczy, nauczanych przez 170 nauczycieli, w tym 100 na pełnym etacie. Więcej informacji o szkole w Dieburgu na stronie http://www.lgs-dieburg.de.
Praktykanci poznają elementy procesu gastronomicznego i obsługi konsumenta. Część uczniów uczestniczy w całym procesie przygotowania hotelu na przyjęcie gości: Niektóre z nabytych umiejętności to...
Praktyka uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych w Południowej Hesji
28 sierpnia minął 1 tydzień praktyki w ramach projektu unijnego Erasmus+, którą uczniowie odbywają w lokalach gastronomicznych południowej Hesji, wytypowanych przez Regionalny Związek Rolników Południowej Hesji STARKENBURG oraz Związek Restauratorów i Hotelarzy DEHOGA - partnerów w projekcie. Uczniowie mają możliwość zdobyć doświadczenie zawodowe w swojej branży w 10 restauracjach hoteli 3- i 4-gwiazdkowych w czterech powiatach Południowej Hesji. Są to zarówno hotele należące do międzynarodowych sieci jak np. Maritim Rhein-Main Hotel w Darmstadt jak też domy weselne czy małe rodzinne hotele, którymi chlubi się kolejne pokolenie właścicieli. W dobrze wyposażonych kuchniach praktykanci nabywają niezbędne w ich branży zawodowej umiejętnosci.
W ramach projektu Erasmus+ o nazwie: „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą do uznawania kwalifikacji w Europie” 20 sierpnia 2016 r. podczas kończących się wakacji uczniowie 3 klasy Technikum Żywienia wyjechali na 4-tygodniową praktykę do Niemiec. Przed wyjazdem, przez wiele miesięcy, byli przygotowywani do praktyki uczestnicząc w kursach językowym, kulturowym, psychologicznym. Po całonocnej podróży autobusem praktykanci zostali przyjęci w Griesheim w Południowej Hesji przez niemieckiego partnera projektu i udali się w dalszą podróż do wybranych hoteli i lokali gastronomicznych.
Od 1 do 28 maja 2016 roku 32 uczniów naszej szkoły w ramach programu Erasmus+ odbywali 4-tygodniową praktykę zawodową w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Przyszli fototechnicy nauczyli się wiele cennych umiejętności, między innymi takich, jak ...
A więc wróciliśmy! Po czterech tygodniach spędzonych w urokliwym Rimini, wylądowaliśmy na polskiej ziemi, aby intensywnie powrócić do nauki w szkole, tak by jak najlepiej napisać egzamin potwierdzający nasze kwalifikacje zawodowe. Jednak rok szkolny dobiegł końca, obowiązków coraz mniej, w powietrzu czuć klimat wakacji, co oznacza, że czas na podsumowanie praktyki, odrobinę refleksji oraz wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Dlatego zrodził się pomysł powstania artykułu o korzyściach płynących z odbycia tejże praktyki. Zaczynajmy!
Przez cały maj 2016 r. 22 uczniów naszej szkoły z technikum obsługi turystycznej i z technikum architektury krajobrazu przebywało w Rimini na 4-tygodniowej praktyce zawodowej. Uczniowie z turystyki pracowali biurze podróży i w sześciu hotelach w recepcji, dziale gastronomicznym i w housekeepingu. Nabyli umiejętności w zakresie planowania imprez turystycznych, nawiązywania współpracy z innymi biurami turystycznymi, obsługi turystów w obiekcie hotelarskim, przygotowania pokoju dla turysty, przyrządzania posiłków oraz obsługi klienta w restauracji hotelowej.
W drugim tygodniu praktyk wybraliśmy się na wycieczkę do Looe jest to miasto w Wielkiej Brytanii na Półwyspie Kornwalijskim. Malowniczo położone w dolinie rzeki Looe przy jej ujściu do Kanału La Manche. Miasto składa się z dwóch części - zachodniej i wschodniej, położonych na sąsiadujących wzgórzach. W Anglii jest to bardzo popularny ośrodek wypoczynku letniego.
1 maja 2016 r. przybyliśmy do pięknej miejscowości Plymouth położonej na Południu Anglii. Uczniowie naszej szkoły odbywają praktykę w Plymouth Argyle FC Academypod opieką Trevora Lowmana oraz firmach branży informatycznej. Uczniowie nabywają nowe umiejętności i poszerzają zdobytą w szkole wiedzę. Większość uczniów odbywa praktykę w Argyle Community Trust, jest to centrum szkolenia zawodowego. Trevor Lowman jest trenerem naszych uczniów. Codziennie uczniowie naszej szkoły borykają się z nowymi zadaniami, uczą się nowinek technologicznych oraz doskonalą swoje umiejętności językowe.
W niedzielę 1 maja 54 uczniów naszej szkoły wyjechało na miesięczne praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii i Włoch. W Plymouth praktyczną naukę zawodu rozpoczęła młodzież ucząca się zawodów technik informatyk i fototechnik. Druga grupa, składająca się z uczniów trzecich klas technikum obsługi turystycznej i technikum architektury krajobrazu, udała się do Rimini, do pracy w biurach turystycznych, hotelach lub przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją roślin ozdobnych.
Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków złożonych w ramach akcji 1 – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenie zawodowe w programie Erasmus+ w roku 2016. Wniosek naszej szkoły dotyczący projektu "Zagraniczne praktyki zawodowe szansą lepszej pracy" znalazł się na trzeciej pozycji wśród 781 złożonych wniosków, spośród których tylko 215 zostało zatwierdzonych do realizacji.
W dniu 15 kwietnia br. odbyły się uroczyste obchody podsumowujące 10 – letnią działalność szkoły w organizacji projektów finansowanych prze Unię Europejską. W 2006 roku pierwsza 18 – osobowa grupa uczniów technikum agrobiznesu wyjechała na zagraniczną praktykę do Niemiec w ramach programu Leonardo da Vinci. Kolejne lata przyniosły utrwalenie współpracy z niemieckim partnerem – Związkiem Rolników Starkenburg w południowej Hesji, ale dowiodły także otwarcia się na inne kierunki Europy, stąd wyjazdy do Włoch (Rimini, Rzym), dzięki współpracy z Sistema Turismo oraz do Anglii (Plymuth, Porsmuth), dzięki współpracy z firmą Tellus Group.