Witaj! Jestem Maciej Pregiel. Uczęszczam do klasy IV Technikum Informatycznego. Od 25 kwietnia do 20 maja 2022 r. w ramach projektu naszej szkoły Erasmus+ odbywałem praktyki zawodowe w oddziale maltańskiej firmy QuickFix Shop w Birkirkarze. Moim opiekunem był właściciel przedsiębiorstwa, Pan Chris Attard. Uczyłem się głównie, jak rozbierać i składać na nowo laptopy oraz smartfony, a przy okazji poznawałem ich budowę wewnętrzną w języku angielskim.
Ten artykuł powstał z myślą o tym, aby zachęcić Cię do wzięcia udziału w praktyce zagranicznej. Możliwe, że i tak nie będziesz chciał z różnych powodów wyjeżdżać po to, aby uczyć się zawodu w obcym państwie. Jest to dla mnie zrozumiałe, jednak pozwól mi przedstawić kilka argumentów za wyjazdem na praktykę.
Przede wszystkim za udział w praktyce dostaniesz sporo pieniędzy, mniej więcej 400 - 500 euro, czyli ok. 1900 - 2350 zł. Będziesz mógł pokryć koszty wymiany części komputerowych lub kupna nowego komputera. Będzie stać Cię na naprawę i wymianę części w Twoim rowerze, a nawet na zakup nowego roweru. Jeśli do tej pory nie mogłeś korzystać z pełnej oficjalnej wersji Windowsa, to będziesz miał ku temu okazję.
W branży IT pracodawca chętniej przyjmie do pracy kandydata, który zdobył doświadczenie zawodowe za granicą niż kandydata, który takie doświadczenie zdobył tylko we własnym kraju. Dlaczego? Ponieważ pracodawca jest przekonany, że pracownik lepiej poradzi sobie z wyznaczonymi mu obowiązkami, a zwłaszcza tymi dotyczącymi komunikacji międzynarodowej.
Co do komunikacji międzynarodowej, to warto podkreślić tutaj jedną, pozornie oczywistą rzecz: na praktyce dla przyszłych techników informatyków uczysz się języka angielskiego. Jednakże nie uczysz się tego oficjalnego, który już znasz z murów szkolnych. Nie, uczysz się tego potocznego, którym posługują się ludzie tacy jak Ty. Przechodnie, sklepikarze, praktykanci z innych krajów, turyści itd. Przyda Ci się to, kiedy będziesz pracował w zespole wielonarodowym, które są normą w przedsiębiorstwach informatycznych.
Jeśli będziesz dobrym pracownikiem, to znaczy będziesz wykonywał sumiennie i starannie swe zadania, wykazywał zainteresowanie tym, jakie prace wykonywane są w firmie oraz jak wygląda jej funkcjonowanie, okazywał życzliwość i gotowość do pomocy, to masz szansę zdobyć wymarzoną pracę bez przechodzenia przez rozmowę kwalifikacyjną. Tak, tą trudną, stresującą, wymagającą drobiazgowych przygotowań oraz pełnej kontroli nad sobą rozmowę kwalifikacyjną. CV też może nie być Ci potrzebne, tak swoją drogą. Przyjemnie, co?
Dobra, czas przejść do czasu odpoczynku. Podczas pobytu dostajesz co tydzień, za uzupełnienie dzienniczka praktyk, bilet na darmowe przejazdy autobusem dowolną ilość razy. Warto tutaj wspomnieć, że Malta ma rozbudowaną sieć transportu publicznego. Co to oznacza? Możliwość podziwiania klifów na południowym zachodzie kraju, odwiedzenia dawnej stolicy - średniowiecznego miasteczka Mdina, dopłynięcia promem na wyspę Gozo, opalania się na piaszczystych plażach na zachodzie i północy w ciągu jednego dnia. Dobrze przeczytałeś, w ciągu jednego dnia.
Ja osobiście byłem w Narodowym Akwarium Malty, pełnym różnorodnych gatunków ryb, gadów i płazów z całego świata, gdzie były przygotowane interesujące prezentacje multimedialne. Oprócz tego w tutejszej restauracji, o zachodzie słońca, rozciąga się piękny widok na Morze Śródziemne.
Podsumowując, chociaż początkowo nie chciałem jechać na praktykę, to jestem zadowolony z jej przebiegu oraz z korzyści, jakie mi ona przyniosła. Życzę Ci, aby podobnie było z Tobą, drogi Czytelniku. Dziękuję, że poświęciłeś swój czas na przeczytanie tego artykułu.
Maciej Pregiel
Cześć wszystkim nazywam się Julia Sobczak i w ubiegłym roku w ramach programu ERASMUS+ swoją praktykę zawodową odbywałam na Malcie. Na samym początku, gdy się dowiedziałam, że mam możliwość wylecieć na taką praktykę miałam pewne obawy, czy sobie poradzę z językiem, czy sie odnajdę w nowym miejscu, czy nie przerośnie mnie samodzielność. Szybko zrozumiałam, że te obawy były zupełnie niepotrzebne, ponieważ świetnie sobie poradziłam ze wszystkim. Malta to bardzo piękne miejsce, przede wszystkim ogromne wrażenie zrobiła na mnie cieśnina Blue Lagoon, która znajdowała się między wyspami Commino i Cominotto, na którą wybraliśmy się wraz z naszymi nauczycielkami. W czasie wolnym dużo zwiedzałam i poznawałam kulturę i obyczaje Malty.
Moje praktyki były odbywane w formie kursu z panem, który pochodził z Hiszpanii, zrobił on na mnie ogromne wrażenie już pierwszego dnia, kiedy się poznaliśmy. Biła od niego ogromna energia, był sympatyczny, zabawny, wesoły, a przede wszystkim pomocny, zawsze kiedy nie potrafiliśmy wykonać zadania, tłumaczył je nam, a nawet pokazywał jak moglibyśmy zrobić coś, żeby wyglądało to lepiej czy estetyczniej. Naszym głównym zadaniem na praktykach było wykonanie strony internetowej stworzonej przez nas marki. Była to świetna zabawa, a przede wszystkim ogromne doświadczenie.
Praktyki na Malcie spełniły moje wszelkie oczekiwania, ponieważ nie spodziewałam się, że może mi się aż tak spodobać, spędziłam tam cudowny czas z moimi przyjaciółmi, zwiedzałam, wiele się nauczyłam, przede wszystkim samodzielności i odpowiedzialności. Myślę, że każdy kto ma możliwość polecieć, czy wyjechać na praktykę zagraniczną powinien z tego skorzystać , ponieważ to jest niesamowita przygoda.
Julia Sobczak