9 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca praktyki zagraniczne w bieżącym roku połączona z rozdaniem uczestnikom projektów dokumentów Europass Mobilność. Tytuł konferencji „Kształcenie za granicą szansą zdobycia lepszej pracy” nawiązywał do rezultatów osiąganych przez uczniów podczas praktyk. W tegorocznych praktykach zagranicznych brało udział 103 uczniów i dziesięciu nauczycieli. Wyjazdy zagraniczne były zorganizowane w ramach dwóch projektów w programach: Uczenie się przez całe życie „Leonardo da Vinci” oraz Erasmus+.
Na przełomie sierpnia i września 28 uczniów II i III klasy technikum żywienia odbywało praktykę zawodową w restauracjach i hotelach położonych w pobliżu Darmstadt oraz w malowniczym Odenwaldzie leżącym na południu Hesji. Praktyka była realizowana w ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą na europejski rynek pracy” realizowanego w nowym programie Unii Europejskiej Erasmus+. Uczniowie poznali tajniki kuchni niemieckiej, nauczyli się sporządzać regionalne potrawy oraz obsługiwać konsumentów w roli kelnerów.
W ramach programu Erasmus+ w tym roku grupa 16 uczniów z technikum hotelarskiego przebywała na praktyce we Włoszech, w Rimini - znanym nadadriatyckim kurorcie. Uczniowie pracowali w hotelach na różnych stanowiskach w recepcji, w dziale gastronomicznym i w housekeepingu. Główne umiejętności, które zdobyli to przede wszystkim obsługa turysty w recepcji, sporządzanie potraw i napojów, obsługa gości na sali konsumpcyjnej, utrzymanie czystości w pokojach. W weekendy praktykanci uczestniczyli w wycieczkach do Wenecji i Sam Marino.
W bieżącym roku w ramach projektu realizowanego w nowym programie Unii Europejskiej Erasmus+ 16 uczniów naszej szkoły z trzeciej i drugiej klasy fototechników przebywało na praktyce zagranicznej w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności w zakresie wykonywania i obróbki cyfrowej zdjęć z wykorzystaniem profesjonalnych programów komputerowych. Praktykanci nauczyli się wykonywać fotografię studyjną i w plenerze, przekształcać obrazy rastrowe na wektorowe, samodzielnie tworzyć prezentacje multimedialne. Uczniowie mieszkali w rodzinach angielskich, poznali kulturę i obyczaje panujące w Anglii, a także podnieśli swoje umiejętności w porozumiewaniu się w języku angielskim. W czasie pobytu w Anglii młodzież zwiedzała urocze miejsca okolic Plymouth oraz uczestniczyła w wycieczkach po pięknej Kornwalii.
Trwa praktyka uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych w Południowej Hesji
W dniu 13 września minął 3 tydzień praktyki w ramach projektu unijnego Erasmus Plus, którą uczniowie odbywają w lokalach gastronomicznych południowej Hesji wytypowanych przez Regionalny Związek Rolników Południowej Hesji STARKENBURG oraz Związek Restauratorów i Hotelarzy DEHOGA - partnerów w projekcie. Uczniowie mają możliwość zdobyć doświadczenie zawodowe w swojej branży w 16 restauracjach hoteli 3- i 4-gwiazdkowych w czterech powiatach Południowej Hesji. Są to zarówno hotele należące do międzynarodowych sieci jak np. Maritim Rhein-Main Hotel w Darmstadt i hotel Best Western w Riedstadt, jak też domy weselne czy też małe rodzinne hotele, którymi chlubi się kolejne pokolenie właścicieli. W dobrze wyposażonych kuchniach praktykanci wspinają się na szczyty kulinarnych i językowych umiejętności.
W ramach projektu Erasmus+ o nazwie „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą na europejski rynek pracy” 22 sierpnia 2015 r. czyli tydzień przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego uczniowie III klasy Technikum Żywienia wyjechali na 4-tygodniową praktykę do Niemiec. Po całonocnej podróży autobusem praktykanci zostali przyjęci w Griesheim w Południowej Hesji przez partnera projektu i udali się w dalszą podróż, bowiem każdy z nich pozna praktyczną stronę zawodu w lokalu gastronomicznym, wytypowanym przez partnera w projekcie.
Kolejne doświadczenia zawodowe uczniów technikum architektury krajobrazu
16 uczniów z trzeciej i drugiej klasy technikum architektury krajobrazu oraz dwóch opiekunów: Pani Alicja Adamczyk i Pani Aleksandra Zalewska przebywało w maju 2015 roku na 4-tygodniowej praktyce zawodowej w Rzymie. Pobyt młodzieży został zorganizowany w ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą na europejski rynek pracy” realizowanego w nowym programie Unii Europejskiej Erasmus +. Praktykanci pracowali w trzech przedsiębiorstwach: Comune di Roma Servizio Giardini, Casa del Giardinaggio i Tenuta agricola zajmujących się produkcją roślin ozdobnych oraz pielęgnacją terenów zielonych. Nauczyli się uprawy nieznanych im wcześniej roślin śródziemnomorskich oraz pielęgnować zabytkowe ogrody.
Na przełomie kwietna i maja 2015 roku 28 uczniów z klasy trzeciej i drugiej technikum informatycznego wraz z opiekunami Eweliną Gwiazdą i Rafałem Trojanowskim przebywało w Plymouth w Wielkiej Brytanii na 4-tygodniowej praktyce zawodowej. Pobyt młodzieży był realizowany w ramach projektu Leonardo da Vinci w programie „Uczenie się przez całe życie”, w pełni finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Za pozyskane pieniądze uczestnicy projektu brali udział w intensywnym kursie zawodowym języka angielskiego z native speakerem, w spotkaniach z psychologiem i pedagogiem, mieli zapewnioną bezpłatną podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie, przejazdy lokalne, wycieczki oraz otrzymali kieszonkowe.
Po raz pierwszy w historii ZSR uczniowie klas o profilu fototechnik rozpoczęli praktykę zawodową w Plymouth, w Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus+. 16-osobowa grupa uczniów klasy trzeciej TF i drugiej TF od 17 maja do 13 czerwca rozwijać będzie swoje umiejętności zawodowe i językowe pod okiem angielskiego opiekuna praktyk. W pierwszym dniu po przylocie młodzież zapoznała się z rodzinami, u których spędzi następne cztery tygodnie. Następnego dnia cała grupa wraz z nauczycielami spotkała się w siedzibie firmy Tellus, organizatora praktyk, a następnie w towarzystwie przewodnika zwiedzała Plymouth.
Uczniowie klasy III Technikum architektury krajobrazu po raz trzeci odbywają miesięczną praktykę zawodową w Rzymie. Po wylądowaniu w Italii na lotnisku w Ciampino czekali na nas włoscy opiekunowie wraz z rodzinami, które goszczą naszych praktykantów. Powitanie było bardzo serdeczne i sympatyczne. Pierwszy dzień praktyki zawodowej rozpoczął się od spotkania w Scuola Ideais, gdzie uczniowie zapoznali z przepisami dotyczącymi bezpiecznej pracy, a także odbyły się zajęcia z języka angielskiego zrodem native speaker’em ze Sri Lanki.
Od 3 tygodni przebywamy w pięknej miejscowości Plymouth położonej na Południu Anglii. Uczniowie naszej szkoły odbywają praktykę w Plymouth Argyle FC Academy pod opieką Trevora Lowmana, który jest trenerem szkoleń informatycznych. Dzięki niemu uczniowie nabywają nowe umiejętności i poszerzają wiedzę o praktykę ze znanych zagadnień.
W sobotę i niedzielę 18 -19 kwietnia 2015 r. 43 uczniów oraz czterech nauczycieli naszej szkoły wyjechało na 4-tygodniowe praktyki zagraniczne realizowane w dwóch programach europejskich: Leonardo da Vinci i Erasmus+. Młodzież z technikum architektury krajobrazu przebywa w Rzymie, gdzie w trzech przedsiębiorstwach uczy się uprawy roślin ozdobnych oraz pielęgnacji zabytkowych ogrodów. Uczniowie poznają ciekawe śródziemnomorskie rośliny oraz zabytkowe rzymskie ogrody. Uczniowie III i II klas technikum informatycznego dojechali do Plymouth w Wielkiej Brytanii, gdzie uczą się montażu i obsługi sprzętu komputerowego, budowania sieci oraz korzystania z programów komputerowych wykorzystywanych w Anglii.
W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy w „Rolniku” niezwykle trudne logistycznie przedsięwzięcie, zaplanowano bowiem, że aż 103 uczniów wyjedzie za granicę, opiekę nad nimi sprawować będzie 10 nauczycieli. To po raz drugi w 9 – letniej historii realizacji programu praktyk zagranicznych tak duża liczba uczniów odbędzie praktykę w tym samym roku. Przyszli technicy informatycy i fototechnicy polecą do Anglii, Włochy przyjmą techników hotelarzy i techników obsługi turystycznej (Rimini) i techników architektury krajobrazu (Rzym), a do Niemiec pojadą technicy żywienia i usług gastronomicznych.