Spotkanie było połączone z otrzymaniem przez 63 uczniów certyfikatów Europass Mobilność - europejskiego dokumentu potwierdzającego zdobycie umiejętności zawodowych podczas 4-tygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych. Odbywały się one we Włoszech (w Rzymie i w Rimini) oraz w Niemczech, a ich uczestnikami byli uczniowie z technikum architektury krajobrazu, żywienia, obsługi turystycznej i agrobiznesu. Uczestnicy praktyk przedstawili swoje korzyści z kształcenia za granicą na które złożyły się: zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego, zwiększenie umiejętności porozumiewania się w języku obcym oraz rozwój osobisty: wzrost odpowiedzialności, umiejętność pracy w zespole, pewność siebie, komunikatywność.
Od 24 sierpnia do 20 września 2014 roku 16 uczniów z III klasy technikum agrobiznesu pod opieką opiekunów Pani Iwony Olszok i Pana Andrzeja Sobaszka przebywało na miesięcznych praktykach zawodowych w południowej Hesji w ramach projektu Leonardo da Vinci w programie „Uczenie się przez całe życie”. Praktykanci uczyli się w 15 dużych i nowoczesnych przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych wytypowanych przez Regionalny Związek Rolników Starkenburg w Darmstadt, z którym nasza szkoła współpracuje od 9 lat.
Przez cały czerwiec 2014 roku 19 uczniów naszej szkoły w ramach projektu Leonardo da Vinci odbywało 4-tygodniową praktykę zawodową w Rzymie. Praktykanci pracowali przy produkcji roślin ozdobnych oraz przy pielęgnacji historycznych ogrodów w dwóch rzymskich przedsiębiorstwach: Comune di Roma Servizio Giardii i Casa del Giardinaggio. Uczniowie nauczyli się m.in.: uprawy ciekawych roślin śródziemnomorskich, urządzania obiektów architektury krajobrazy, formowania żywopłotów, zakładania kwietników.
W miniony piątek, niespełna dwa tygodnie po powrocie z praktyki z Niemiec, 16 uczniów III klasy Technikum Agrobiznesu zostało przyjętych wraz z Panem Dyrektorem Jackiem Pietroszkiem, Panem Dyrektorem Adamem Hubickim oraz z dwójką nauczycieli -opiekunów praktyk przez Pana Starostę Juliana Kruszyńskiego w siedzibie urzędu. Po przedstawieniu prezentacji przez opiekunów uczniowie opowiadali o swoich miejscach praktyki. Były to gospodarstwa z produkcja roślinną, zwierzęcą, gospodarstwo ekologiczne ze sklepem, firma pozyskująca nasiona dziko rosnących kwiatów i ziół, laboratorium, giełda warzyw.
Pobyt młodzieży został zorganizowany w ramach projektu pod tytułem: „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą do wyższych kwalifikacji” realizowanego w programie Leonardo da Vinci. Jest to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji i doskonalenia zawodowego wchodzący w skład dużego programu Uczenie się przez całe życie (Lifelong Learning Programme). Był to już trzeci wyjazd naszej młodzieży na praktyki do Rimini.
Praca i wypoczynek uczniów trzeciej klasy technikum agrobiznesu
W niedzielę 7 września uczniowie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę, by zapoznać się z zabytkami małego miasteczka o nazwie Speyer. To jedno z najstarszych miast Niemiec położone w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat .Najcenniejszym zabytkiem miasta jest największa w Europie wybudowana w stylu romańskim na przełomie XI/XII w Katedra Najświętszej Marii Panny i św. Szczepana. Od 1981 r. katedra znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury Unesco. Kolejną atrakcją tej niedzieli był pobyt w parku wypoczynkowym w Hassloch.
Od 25 sierpnia do 19 września 2014r. trwa praktyka 16 uczniów trzeciej klasy technikum agrobiznesu w gospodarstwach rolnych na terenie Niemiec. Praktyka realizowana jest w ramach programu Leonardo da Vinci. Regionalny Związek Rolnikòw Starkenburg w Griesheim to partner naszej szkoły, który wytypował nowoczesne gospodarstwa jako miejsca praktyk. Uczniowie mają doskonałą okazję by poznać nowe technologie w rolnictwie i niemiecką kulturę. Praktykanci wykonują prace związane z produkcją roślinną i produkcją zwierzęcą.
To nie pomyłka – wakacje trwają a uczniowie 2 klasy technikum agrobiznesu szlifują język niemiecki przed sierpniowym wyjazdem na miesięczna praktykę zawodową w Południowej Hesji. W ostatnim tygodniu roku szkolnego odbyli oni intensywny 30-godzinny kurs językowy z nativspeakerem, studentką z Getyngi, Corinną Van Cayzeele. Czeka ich jeszcze w sierpniu tuż przed wyjazdem 3-dniowy trening językowy.
Wyjazd na praktykę poprzedzony jest wielogodzinnym kursem językowym, który wraz ze szkoleniem kulturowym, psychologicznym, także w zakresie bhp stanowi ogromne przedsięwzięcie, które jest możliwe dzięki realizowanemu od dziewięciu lat projektowi w ramach europejskiego programu „Uczenie się przez całe życie”.
Uczniowie ZSR w Namysłowie z klas III TOT, II TOT, III TŻ odbywają obecnie praktykę zawodową we Włoszech. Praktykanci biorą udział kolejny raz w projekcie zrealizowanym przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe, pracując w hotelach, restauracjach hotelowych, biurach podróży. Praktyka rozpoczęła się 02 czerwca i potrwa do 27 czerwca.
Narodowa Agencja Programu „ERASMUS+” na początku czerwca ogłosiła wyniki konkursu na projekty związane z mobilnością osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego. Zespół Szkół Rolniczych uplasował się na 49 miejscu (!) spośród 559 placówek, które złożyły swoje projekty.
W tej edycji 242 projekty zostały zatwierdzone do realizacji, z Opolszczyzny pozytywnie przeszło weryfikację zaledwie 4 placówki, nasz projekt pod nazwą „Zagraniczne praktyki zawodowe drogą na europejski rynek pracy” został oceniony najwyżej!
Uczniowie klasy III Technikum architektury krajobrazu po raz drugi odbywają miesięczną praktykę zawodową w Rzymie. Po wylądowaniu w Italii czekali na nas włoscy opiekunowie Alessandra i Federico wraz z rodzinami, które goszczą naszych praktykantów. Powitanie było bardzo serdeczne i sympatyczne. Pierwszy dzień praktyki zawodowej rozpoczął się od spotkania w Casa del Giardinaggio, dużym ogrodnictwie, które zajmuje się uprawą i pielęgnacją wielu gatunków roślin, jak również projektowaniem terenów zielonych. Jest to również przedsiębiorstwo ogrodnicze, które współpracuje ze szkołą ogrodniczą oraz prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziećmi i młodzieżą szkolną, ucząc ich nie tylko sadzenia roślin, ale szacunku dla przyrody. Uczniowie zapoznali się z przepisami dotyczącymi bezpiecznej pracy, oglądali prezentację multimedialną o ogrodzie dydaktycznym, przydzielono im zakres pracy oraz włoskiego opiekuna.
Od niedzieli 1 czerwca 47 uczniów i cztery nauczycielki Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie przebywają we Włoszech na miesięcznej praktyce zawodowej. 28 uczniów technikum obsługi turystycznej i technikum żywienia uczy się zawodu w biurach podróży, hotelach i restauracjach w nadadriatyckim kurorcie Rimini. W Rzymie przebywa 19 uczniów technikum architektury krajobrazu ucząc się uprawy roślin ozdobnych i pielęgnacji ogrodów. Oprócz pracy w kilkunastu firmach uczniowie poznają zabytki i kulturę Włoch.
96 uczniów naszej szkoły z 5 techników: informatycznego, żywienia, architektury krajobrazu, obsługi turystycznej i hotelarskiego otrzymało Europass Mobilność – dokumenty potwierdzający zdobycie wiedzy i doświadczenia zawodowego podczas praktyk zagranicznych w programie Leonardo da Vinci. Rozdanie certyfikatów nastąpiło w trakcie konferencji „Kształcenie za granicą szansą na uzyskanie wyższych kwalifikacji i mobilności absolwentów na rynku pracy”. Podczas prezentacji przebiegu praktyk w Hesji, Plymouth, Rzymie i Rimini uczestnicy potwierdzili osiągnięcie zakładanych celów trzech zrealizowanych projektów: poszerzenie wiedzy i umiejętności zawodowych, zdobycie doświadczenia w firmach zagranicznych, zwiększenie umiejętności językowych oraz rozwój osobisty - wzrost tolerancji wobec innych kultur, odwagi, poczucia własnej wartości, pewności siebie.