Minął drugi z czterech tygodni praktyki w Hesji, którą uczniowie mogą odbyć dzięki europejskiemu programowi Erasmus Plus.
Dzięki odpowiednio dobranym pracodawcom uczniowie uczą się wykonywania czynności, które do tej pory znali tylko teoretycznie. W firmie nasienniczej Appels Wilde Samen w Darmstadt dwie uczennice technikum agrobiznesu Marlena i Ania poznają cały proces uzyskania produktu dla klienta od zebrania go na łące poprzez zbadanie jakości nasienia w laboratorium firmy aż do zapakowania i wysłania do klienta czasem na drugi koniec świata.
Łukasz i Wiktor pracują w sadzie jabłkowym z dziesięcioma gatunkami jabłek: zrywają w sadzie, transportują do chłodni, pakują do automatów samoobsługowych lub do bezpośredniej sprzedaży, sortują owoce do produkcji soku oraz wina jabłkowego.
Pozostali praktykanci z technikum architektury krajobrazu pielęgnują ogrody przydomowe klientów prywatnych i instytucji . Zakres prac jest typowy dla pory jesiennej: przygotowanie podłoża pod trawniki, montażu ogrodzeń, konstrukcji ogrodowych, zabezpieczanie roślin przed niskimi temperaturami. Niektórzy z praktykantów mogą obserwować powstawanie wirtualnego ogrodu w biurze, aby klient mógł go sobie wyobrazić przed decyzją o zamówieniu usługi.
Praktykanci są chwaleni za solidność i dokładność. Porozumiewanie się w języku niemieckim ułatwiają na stanowisku pracy Polacy, pracujący wraz z niektórymi praktykantami, w sytuacji patowej ratuje translator. Praktyka jest do tej pory udana i z pewnością przyczyni się do rozwoju umiejętności zawodowych ułatwiając start na rynku pracy.
W ramach programu kulturowego na praktyce zawodowej w Hesji, na półmetku praktyki grupa uczniów z klasy IV TA i TK odwiedziła w sobotę 19 września Niemiecki instytut Spraw Polskich w Darmstadt.
Pochodzący w Opolszczyzny Dr. Andrzej Kaluza przez dwie godziny opowiadał w języku polskim o historii instytutu, znaczeniu i osiągnięciach Instytutu a także o różnych polsko – niemieckich aspektach socjologicznych. Uczniowie mogli się dowiedzieć np. o najpopularniejszym pisarzu polskim w Niemczech którym jest Stanisław Lem. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.
Pan Kaluza przedstawił też wiele ciekawych spostrzeżeń w ramach prowadzonych badań w projekcje Barometr Polska-Niemcy. Po skończonym wykładzie uczniowie poznawali ciekawe miejsca Darmstadt. Dokładną i przemyślaną organizację wycieczki jak zwykle przygotował Peter Gheorgean. Tydzień wcześniej Pan Peter zorganizował też pierwsze spotkanie integracyjne grupy przy pizzy w gospodarstwie Bauer Lipp.
Niemiecki Instytut Spraw Polskich
Celem pracy Instytutu jest szerzenie zainteresowania Polską w niemieckim społeczeństwie oraz budowanie w ten sposób stabilnych stosunków polsko - niemieckich. Instytut prowadzi badania i wspiera działania naukowe, organizuje konferencje oraz debaty publiczne, jak równi interdyscyplinarną Szkołę Letnią. Przyznaje także stypendia naukowe.
Od momentu powstania w 1980 roku instytut wydał ponad 200 tytułów książkowych. Początkowo były to znaczące utwory literackie, później zaś publikacje naukowe i popularnonaukowe o polskiej historii, kulturze, polityce i społeczeństwie. Instytut zajmuje się również popularyzację wiedzy o Polsce w niemieckich szkołach, publikując podręczniki szkolne i materiały dydaktyczne oraz prowadząc zajęcia dla uczniów w ramach projektu PolenMobil.
Instytut organizuje imprezy kulturalno – edukacyjne, dyskusje panelowe, wykłady, koncerty, promocje książek, spotkania autorskie oraz wystawy. Co dwa lata przyznaje nagrodę im. Karla Dedeciusa dla tłumaczy polskich i niemieckich.
Placówka posiada największy księgozbiór na temat Polski w Niemczech, stanowiąc jedną z największych, bibliotek tego typu na świecie, oraz liczne archiwa. Instytut postrzega się jako partner i łącznik pomiędzy środowiskiem nauki i praktyki. Swoją ofertę adresuje także do świata polityki i mediów. Posiadając główną siedzibę w Darmstadt, podejmuje działania w różnych regionach Niemiec, szczególnie w Berlinie.
Strona www instytutu: https://www.deutsches-polen-institut.de/
Barometr Polska-Niemcy
To projekt, który regularnie gromadzi i prezentuje opinie Polaków i Niemców na temat stosunków polsko-niemieckich i ich aktualnych wyzwań. Badania prowadzone są od 2000 roku przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Deutsches Polen-Institut jest partnerem projektu od 2020 roku.
Strona www barometru: https://www.isp.org.pl/pl/projekty/barometr-polska-niemcy