Wpisany przez Honorata Pietroszek |
W sobotę rano 18.06 ruszyliśmy autokarem zwiedzać Ciekawe zakątki południowej Anglii. Pogoda nas i tym razem nie rozpieszczała. Przeplatając deszcz z silnymi porywami wiatru, ze słonecznymi momentami dnia. Tak, wychwytując promienie słońca, zwiedzaliśmy zaczarowane miejsca, owiane tajemnicą i magią. Zaczęliśmy od zobaczenia niesamowitej, tajemniczej budowli sprzed 5000 lat. Do dziś głowią się naukowcy - jak możliwe było wykonanie takiej budowli, skąd i kto przyniósł kamienie oraz po co to wybudowano, czemu miało to służyć. Wiele jest tu niewiadomych. A wrażenia? Każdy ma swoje i może po przyjeździe wam opowiemy.
Stonehenge; jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej comiesięczną menstruację), słońce mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument. Stonehenge należy do English Heritage, a Avebury i okoliczne tereny do organizacji National Trust. Miejsce, w którym powstała budowla Stonehenge, zyskało znaczenie kulturowe przed rokiem 2950 p.n.e. Świadczą o tym znajdujące się na zewnątrz megalitu groby datowane nawet na ok. 3100 rok p.n.e. oraz usypany z ziemi pierścień datowany również na ten okres.
Salisbury; miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, nad rzeką Avon, w hrabstwie Wiltshire. W mieście działa tradycyjny rynek i doroczne targi Sloe Fair. Miasto wywodzi swoje początki z epoki żelaza. Powstało w pobliżu starożytnego rzymskiego Sorbiodunum, znanego od średniowiecza jako Old Sarum. Posiada gotyckie budowle sakralne i świeckie, a przede wszystkim katedra w Salisbury. Jednocześnie śródmieście miasta zostało znacznie zniszczone w trakcie "modernizacji" w II poł. XX wieku. Honorata Pietroszek |