Od 24 sierpnia do 20 września 2014 roku 16 uczniów z III klasy technikum agrobiznesu pod opieką opiekunów Pani Iwony Olszok i Pana Andrzeja Sobaszka przebywało na miesięcznych praktykach zawodowych w południowej Hesji w ramach projektu Leonardo da Vinci w programie „Uczenie się przez całe życie”.
Praktykanci uczyli się w 15 dużych i nowoczesnych przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych wytypowanych przez Regionalny Związek Rolników Starkenburg w Darmstadt, z którym nasza szkoła współpracuje od 9 lat.
Podczas praktyki uczniowie zdobyli nowe umiejętności zawodowe w zakresie produkcji roślinnej pracując na sprzęcie rolniczym przy uprawie i siewie roślin, biorąc udział w zbiorze ziemniaków i warzyw, sortowaniu i pakowaniu jabłek i warzyw, produkcji soku oraz sprzedaży produktów na giełdzie towarowej. Kilku praktykantów nabyło nowe umiejętności pracując w produkcji zwierzęcej przy obsłudze bydła oraz pielęgnacji koni. Dwie uczennice pracowały w przedsiębiorstwie produkującym zioła i nasiona dzikich roślin przy zbiorze, sortowaniu, suszeniu oraz brały udział w badaniach laboratoryjnych.
Oprócz zdobytych kompetencji zawodowych uczniowie poprawili umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim a także stali się bardziej otwarci na obcą kulturę, tolerancyjni, samodzielni i pewni siebie.
W czasie pobytu na praktyce uczniowie nawiązali bliskie kontakty z rolnikami niemieckimi, u których również mieszkali. Niektórzy uczniowie otrzymali propozycje pracy w czasie wakacji i po ukończeniu szkoły oraz zaproszenia do odwiedzin.
W wolne dni praktykanci uczestniczyli w wycieczkach do ciekawych i zabytkowych miejscowości południowej Hesji oraz poznali Darmstadt i okolice.
Wszystkie działania związane z pobytem młodzieży w Niemczech zostały w pełni sfinansowane ze środków Komisji Europejskie. Za pozyskane pieniądze uczestnicy projektu brali udział w intensywnym kursie języka niemieckiego z native speakerami, w spotkaniach z psychologiem i pedagogiem, mieli zapewnioną bezpłatną podróż, ubezpieczenie, zakwaterowanie i wyżywienie, przejazdy lokalne, wycieczki oraz otrzymali kieszonkowe.
Adam Hubicki - koordynator projektu